Nemoci sítnice

Onemocnění sítnice – OCT vyšetření (viz. zelený zákal) využíváme také k diagnostice onemocnění sítnice, která dokážeme odhalit v počátečních fázích, nejčastěji se jedná o věkem podmíněnou makulární degeneraci, diabetickou retinopatii a další, která jsou snáze léčebně ovlivnitelná, pokud se diagnostikují včas.

OCT  – v současné době je to jedno z nejpřesnějších vyšetření z hlediska změn na zrakovém nervu. Zobrazí úbytek vláken nervu na úrovni mikrometrů, tedy mnohem dříve, než bychom byli schopní zachytit pomocí jakýchkoli jiných vyšetření. Umožní nám hodnotit účinnost léčby nebo srovnávat nálezy i s odstupem let.

K diagnostice glaukomu využíváme nadstandardní přístrojové vybavení, kterým disponují pouze nejmodernější oční kliniky a odborné glaukomové poradny. Patří mezi ně: 

OCT I Heidelberg Spectralis   je v současné době jedno z nejpřesnějších vyšetření z hlediska časné diagnostiky glaukomu. Zobrazí úbytek nervových vláken zrakového nervu na úrovni mikrometrů – tedy mnohem dříve, než bychom byli schopní zachytit pomocí jakýchkoli jiných vyšetření a podstatně dříve, než se objeví ztráty zorného pole, které by pacient vnímal. Umožní nám hodnotit účinnost léčby nebo srovnávat nálezy i s odstupem let. 

Pozn.: Toto vyšetření na žádném očním pracovišti neplatí pojišťovna. 1x ročně za něj vybíráme poplatek 600 Kč. Osvobozeni od platby jsou děti do 18 let a pacienti nad 80 let.

ORA tonometr – je bez nadsázky špička v současné moderní oftalmologii. Jako první na trhu totiž bere v potaz při měření nitroočního tlaku i biomechanické vlastnosti oka. Měření nitroočního tlaku se díky tomu stává přesnější, spolehlivější a zabrání se zkreslení výsledku vyšetření v důsledku pevnosti a pružnosti rohovky, která je u každého člověka individuální. Umožňuje přesnější hodnocení rizika vzniku glaukomového onemocnění.

Součástí vyšetření je zmapování zorného pole počítačovým perimetrem – tedy určení funkční stránky sítnice a zrakového nervu.

Jak to u nás vypadá?