Syndrom suchého oka
Syndrom suchého oka patří k velice častým obtížím, se kterými se na nás pacienti obracejí, a který není dobré podceňovat. Podkladem onemocnění je změna kvality slzného filmu, který přestane dostatečně chránit povrch oka před osycháním.
Příčiny syndromu suchého oka
Jednou z velice častých příčin, která vede k objevení obtíží ve stále mladším věku, je rostoucí používání digitálních médií. Dalšími častými příčinami je porucha některé složky slzného filmu v důsledku užívání některých léků, vlivem celkových onemocnění nebo hormonálních změn v období menopauzy. Nezanedbatelný vliv má také kvalita životního prostředí, stravovací návyky včetně pitného režimu a práce v prašném nebo klimatizovaném prostředí.
Slzný film se skládá ze 3 složek – lipidové (tukové), vodné a hlenovité.
Pokud je některá z těchto složek v nerovnováze – dochází ke kaskádě změn, které ovlivní všechny ostatní složky a vede časem k chronickým zánětlivým změnám, provázeným začervenání spojivky a dalším závažnějším obtížím
Příznaky syndromu suchého oka
Příznaky se značně liší. Mohou mít podobu svědění, pálení, únavy, zarudnutí očí nebo pocitu, že je v oku cizí tělísko.
Z důvodu neustálého dráždění oka dochází časem na jeho povrchu ke vzniku drobných poškození, které stav zhoršují. K obtížím se často začne přidávat i nadměrné slzení.
V pokročilých fázích může dojít k rozsáhlejšímu poškození povrchu oka, které vede k výrazným zrakovým obtížím a k fixaci chronicity procesu.
Léčba syndromu suchého oka
Předpokladem úspěšné léčby je pečlivá diagnostika jednotlivých složek slzného filmu a stavu povrchu oka. S „ušitím“ léčby na míru potřebám každého pacienta, tak aby byl povrch očí dostatečně chráněn a zamezilo se progresi do chronicity, která se řeší mnohem obtížněji. Správná léčba obvykle pacientům velmi uleví.